ZIMNÍ SLUNOVRAT

18.12.2023

Blíží se zimní slunovrat, který také neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Zažíváme tak nejkratší den a nejdelší noc a jak už název napovídá, pomalu se k nám vrací slunce. Právě zimní slunovrat je velkým svátkem světla. Podle slovanské mytologie je to čas zrození boha Slunce a podle křesťanské tradice zase oslavujeme narození Ježíška, který představuje Boží lásku, světlo, naději a přináší nebe na Zemi. Obě tyto tradice tedy přináší podobnou energii a symboliku. Těšíme se na více světla, naději a lepší zítřky…I proto vytváříme adventní věnce do kruhu, který symbolizuje koloběh života a jednotu, zelená symbolizuje hojnost a živý vánoční strom zase pomáhal přežít duchům lesa v dlouhém zimním období. Věšely se na něj různé dary pro duchy a

hvězda na vrcholu byla magickým symbolem pěti živlů. Stejně tak jmelí z dubu zaručovalo lidem štěstí po celý rok a když se zbarvily dozlata, byly symbolem plodnosti. Pro mě osobně je zimní slunovrat hlavně o rozjímaní, vzpomínání na mé blízké, kteří už odešli a vůbec o větším zvnitřňování toho, co se děje uvnitř mne. Možná je to i tím, že o zimním slunovratu je na krátkou chvíli otevřena hranice mezi světem lidí a světem duchů a tak vzpomínky na ty, co už tu nejsou jsou právě důvodem toho, že se nám duše zemřelých připomínají. Je tedy vhodné znovu uctít své předky, zapálit za ně svíčku, poslat tichou modlitbu nebo milou vzpomínku, pokusit se vybavit si jejich energii nebo nějakou milou situaci s nimi. A na Štedrý večer pro ně třeba i prostřít stůl, jak to bývalo zvykem dříve. Naši milovaní nás ale mohou navštívit i ve formě snu nebo vnuknutí. Buďte proto v této době více obezřetní na to, co vás napadá a co se vám zdá. Mohou k vám přijít různé nápady nebo odpovědi na vaše otázky. A protože ne všechny bytosti jsou jen dobré, na ochranu před těmi, které nejsou lidem zrovna nakloněné, je spolehlivou ochranou oheň, takže zapalování svíček a vykuřování našich domovů nemusí mít pouze estetický a vjemový charakter. Můžete si udělat například svou vlastní směs bylinek, jehličí, šišek a kůry stromů a vykouřit s nimi celý dům nebo byt. Zimní slunovrat je ale hlavně časem rozjímání a radostným očekávání Vánoc.

Vidíte sami, že všechny tradice se vzájemně propojují. Ty pohanské, slovanské i křesťanské. A všechny mají základ v přírodě a přírodních živlech. Nezáleží tedy na tom, kdo v co věří, protože příroda je vším a je pro nás všechny. Užijte si silných energií slunovratu, dokončete, co jste dokončit potřebovali, uctěte své předky a pochvalte se za to, co se vám za letošní rok povedlo. Uvítejte znovu slunce, načerpejte jeho energii a vzdejte mu hold. Ostatně, slunce je život a bez něj bychom tu nebyli ani my.