UDRŽUJTE RITUÁLY

06.04.2021

Balancovat s Láskou můžete nejen se svým tělem, ale i se životem, s energiemi, pocity, emocemi...všechno kolem nás ovlivňuje, někdy nás to vyhazuje ze sedla a udržet balanc je těžší. Jindy se nám to krásně balancuje ve svém středu...a občas, snad...jen občas balancujeme na ostří...
Život sám o sobě je balanc. A ideální cestou je udržovat se ve svém středu. Někomu pomáhá sport, jinému modlitby, meditace nebo jóga. Někdo má pocit, že ho v tom středu udrží alkohol nebo jiné podpůrné prostředky...
Já osobně si udržuji svůj balanc pozitivním myšlením, vděčností, prací na sobě, mentálním tréninkem, sportem, jídlem a malými rituály.
Ty rituály jsou moc důležité...
Je v tom obsaženo všechno, co jsem popsala, ale začíná to už u probuzení. Ranním rituálem je i to, že se po ránu usmějete a protáhnete tělo. Já osobně k tomu přidávám pravidelný čas, kdy vstávám a mám dva časy na budíku. Mezi nimi mám svou 20 minutovou časovou rezervu na to, abych si srovnala, co ten den chci zažít. Těch 20 minut je pro mě jednou z nejdůležitějších částí dne. Připravuji svou mysl i tělo na to, co má ten den proběhnout. Pokud mě čeká nějaká náročná práce, dělám si vizualizaci a mentálně pracuji s tím, co mě čeká, do nejmenších detailů. Jindy se jen ladím na pocity, které znám a které chci zažívat nebo si pokládám tzv. "správné otázky", ke kterým časem přichází i odpovědi.
Pobyt v koupelně a péče o zevnějšek - další důležitý rituál. I při nanášení krému můžu být vědomá a být v napojení na své tělo, dávat mu, co potřebuje. Pozorovat a vnímat kůži, vlasy a to, co se děje v těle. Jsou to vteřinové záležitosti. Stačí jen být vědomý a dát tělu prostor, aby vám o sobě něco prozradilo. Jak se dnes cítí, co potřebuje... Jestli větší klid, pohodu nebo je nabité a chce něco dělat, sportovat a tvořit. My ženy jsme ještě víc ovlivněné fázemi měsíce a našeho cyklu, takže víme, zda toužíme být činorodé nebo nám tělo vysílá, že chce něžné a jemné zacházení. A pokud jsme citlivější, fáze měsíce umí být dobrými pomocníky. Pomůžou nám v tom, kdy tělo nepřetěžovat, kdy mu ulehčit ve stravě nebo kdy nás čeká energeticky náročnější čas.
Následuje snídaně. Dobrý teplý čaj, k tomu správná výživa, která tělo nastartuje, zasytí a vyživí. I na tuto fázi si dávám svůj čas. Nemám ráda spěch, ikdyž při mém povolání ho občas zažívám v dostatečné míře. Ale při jídle se zklidňuji, dávám tělu a trávení prostor. Je to další z krásných rituálů, který mě naladí na hezký den.
Každý den nezapomínám děkovat, přidávám modtlitby a prosby, očištění sebe sama před tím, než vyjdu ven.
Upravit se, lehce se nalíčit a hezky obléct, to je něco, co vám pomáhá cítit se dobře sami se sebou. Mně to dodává pocit pohody a klidu. Krása je součástí toho, co k životu potřebuji. Stejně tak, jako strom nebo květina jsou krásné samy o sobě, chtějí světu předat to kouzlo, které v sobě nesou. Krásu, která povznáší.
Jsem zastánce toho, že tělu je potřeba vracet to, co pro nás dělá. Máme jedno tělo, o které je třeba se starat, dávat mu nejen potřebnou výživu, ale i lásku, péči, zájem, naslouchat jeho potřebám a vnímat proud energie, která v něm žije. Takže i vytvoření rituálu péče o tělo nás udržuje v klidu a pohodě. Já například chodím každý den svých 10 kilometrů. To je můj další rituál. Udržuje mi to energii, oživuje mysl a mám čas si u toho i přemýšlet. Je jedno, jestli jdu pěšky na schůzku po městě nebo zajdu nakoupit, v nejlepším případě strávím svůj čas v parku. Pohyb mi dělá dobře.
A samozřejmě je důležité i správné usínání. V mém případě většinou u knížky nebo si jen se zavřenými očima uvolňuji tělo a svaly a před očima si přehrávám film z uplynulého dne a tím ten den uzavírám. A pak už jen rituál spánku, ticha a tmy...jedna z nejpříjemnějších fází dne. Tělo se uvolňuje, mysl se ztišuje a následuje nejbarevnější kino, krásný film plný barev a dobrodružství. Snění.