STRES

06.04.2021

STRES. Strašák dnešní doby, věrný přítel i špatný pán. Provází naši dobu, rád by nám věrně stál po boku už od našeho probuzení a zůstal by tam až do chvíle, než usneme. V ideálním případě si přeje zabloudit i do našich snů a připravit nám koktejl nezpracovaných myšlenek a módní přehlídku těch aktuálně největších strachů. Myšlenky víří hlavou a obvykle nám přihazují do kotle "polínka" negativismu nebo strachů, které umí zažehnout plamen ve vteřině.
Stres se zároveň rád usídluje i v našich tělech. Nosíme si ho hrdě na ramenou, sedí nám spokojeně za krkem, aby lépe viděl na veškeré naše dění a počínání v životě. Ženám se rád usazuje v oblasti břicha, boků a stehen. Tam se zdržuje nejradši, protože je tam měkko, teplo a příjemně. A protože se mu tam líbí, nerad odchází kamkoliv jinam. Ženy pak marně vytvářejí další a další nahromaděný stres tím, že se ho snaží zbavit cvičením, dietami a hladověním, ale to na stres neplatí. Čím víc na něj jdeme hrubou silou, tím víc se zavrtává hlouběji. Platí na něj jediné - laskavý přístup k sobě, ticho, hluboký dech a zpomalení.
Ano, všechny téměř nedostupné atributy dnešní zrychlené doby.
Děje se toho spoustu kolem nás, ale i v nás. Nemáme čas vše pořádně zpracovat, nechat usadit, zaintegrovat své zkušenosti, odpovědi na své otázky, prožitky a zážitky a už se na nás hrnou další a další.
Doba kolem adventu, Vánoc a Velikonoc je přesně tím správným časem na ticho, klid a zpracování všeho, co nám poslední dny a týdny přinesly. Sednout si v klidu a tichu na 5 minut sám se sebou a nechat myšlenky volně běžet, se zdá být jako luxus, ale i těch 5 minut, kdy jen pozorujeme svůj dech je očišťující, osvobozující a uklidňující.
Jak tedy na to?
Nádech na tři doby...1,2,3... zadržet dech na 1,2,3..., výdech na 1,2,3..., zadržet dech na 1,2,3 a takto ještě párkrát....Dech vás vrátí k sobě. Dech vás probudí a zklidní. Dech oživí vaše buňky. Dech je život!
Stres odchází, naplňujeme se dechem, radostí, životem!
Stres nemá rád tiché procházky v přírodě, nemá rád klid o samotě, dlouhý a hluboký dech a hlavu bez myšlenek...
Ale stres není špatný. Ukazuje nám, čeho si máme všímat. Tu skrze bolavá ramena, bolest hlavy nebo bolest v bederní oblasti, jindy skrze unavené oči nebo pocit "ztloustnutí".
Dýchejte do těch oblastí a dejte si svých pár minut času jen pro sebe. Dýchejte do hlavy, do očí, do beder i ramenou. Představujte si situace, které vás stresují, v tom nejlepším možném (ideálním) řešení...to všechno vás uklidní a nastaví vaše vědomí na jiné vibrace. Chcete si přeci přitahovat víc klidu a pohody, ne?