KDO JSEM?

14.03.2022


Kdo jsem? Otázka, kterou si dřív nebo později položí každý z nás? Kdo jsem? Kam směřuji? Proč jsem tady? Co je mým úkolem? Otázek mnoho, ale odpovědi si obvykle dávají na čas. Kdo jsem je jedna ze základních životních otázek. Celý život se prožíváme, zjišťujeme a objevujeme, kdo jsme, posouváme se v našich zjištěních dál a jsme udivení, že i toto jsme my...že i toto k nám patří. Někdy jsou to obrovské objevy. Něco, co nás dříve ani nenapadlo, je najednou naší součástí, naší realitou. Táhne nás to k různému konání, koníčkům, povolání a k do té doby naprosto odlišným lidem. Zjišťujeme, že staré už odpadlo a nové je zcela nové, nepoznané, ale tolik naplňující. Jsou ale i období, kdy teprve hledáme, tápeme a nenalézáme. O to smutnější a beznadějnější se tato otázka jeví. Je to hluboká otázka hledání sebe sama. Protože obsahem této otázky je i to, jaké jsou naše dary a schopnosti a to, jak naplňujeme svůj potenciál. Když známe alespoň částečně odpověď na to, kdo jsme, dává nám to více příležitosti rozvinout svůj potenciál naplno a prožívat svou skutečnou podstatu. Naše podstata je obvykle jiná, než ta, kterou jsme se stali díky výchově, našim rodičům, učitelům, škole a celkové společnosti. Tato otázka je ale tak niterná, že odpověď na ni musíme nalézt sami. Když začneme s opravdovým hledáním, nacházení odpovědí nebo cesty, kterými se k nim dostáváme, většinou nejsou příliš pohodlné. Dovolit si uvidět pravdu, podívat se na svůj život a sebe sama pravdivou optikou někdy může bolet. Obvykle nás k takovému hledání přiměje nějaká krize, šok, nemoc, rozchod, rozvod, životní ztráta nebo ztráta zaměstnání, finanční krize. Tyto chvíle námi doslova zatřesou a právě v těchto chvílích jsme ochotní a přístupní k tomu se podívat do sebe beze strachu z toho, co uvnitř sebe nalezneme.

Právě krize a změny nás donutí k tomu, abychom vystoupili z pasivní role oběti a stali se znovu tvůrci svého života, převzali zodpovědnost sami za sebe a vydali se na cestu pro odvážné.

Můžeme na ní potkat mnoho nápověd, ale i slepých uliček, průvodců, kteří nám pomohou nahlédnout do sebe sama. Na cestu samotnou už ale musíme sami a nepřestávat ve svém dotazování, zkoumání a hledání. Univerzální odpověď na otázku "Kdo jsem?" neexistuje, protože každý z nás je individualita. Každý z nás sem přišel s jinými úkoly a dary. Zároveň je to nekončící proces. V každé úrovni našeho vědomí totiž dostaneme jinou odpověď. Odpověď na otázku "Kdo jsem?" se tedy i v průběhu života může proměňovat. Důležité je jen jít s tímto vědomím, poddat se mu a nepřestávat objevovat. Přeju vám/nám všem hodně štěstí na cestě a hodně odvahy.