JSME JEDINEČNÍ

17.01.2022

S koncem roku minulé a začátkem roku letošního se mé myšlenky ubíraly k naší společnosti, k lidství, k tomu, co to znamená být člověkem a také k tomu, jak jedinečný je každý z nás.

Ano, ať už si to uvědomujete nebo ne, každý z nás je jedinečný. Každý z nás má nevyčíslitelnou hodnotu. Každý z nás je darem. To jste už možná mnohokrát slyšeli, ale přesto o tom často pochybujete nebo tomu nevěříte. Pokud pochybujete o své vzácnosti, prosím, čtěte dál.

Ono totiž už jen mít tělo, to je výhra v loterii. Když ke všemu získáte tělo, které se narodí zdravé, to je doslova "Bingo". Tělo je totiž nedostatkové zboží. Nevěříte? Jen pomyslete na to, kolik lidí si přeje, aby se jim narodilo miminko a dlouho se jim to ne a ne povést. Absolvují mnoho vyšetření, vyzkouší západní i východní medicínu a občas se to přes veškerou snahu nepovede. Těl je zkrátka nedostatek a ne každý ho dostane k dispozici. Představuji si to jako takovou burzu nebo dražbu. Která duše dá víc argumentů, že právě ona má tělo dostat? Kdo slíbí, že vykoná něco důležitého pro svět nebo pro jednotlivce? Kdo naplní důležitější poslání na Zemi? Bum, přiklepnuto duši číslo sto padesát čtyři. Dostat tělo je tedy prvním důkazem toho, že jste zvítězili a obstáli hned v prvním kole. Další výhrou je i to, že jste dostali možnost zažít si samotnou zkušenost v těle. Mít možnost cítit, myslet, dýchat, chodit, čichat, mluvit, dívat se, poslouchat, hladit a ochutnávat. Ne všem je dovoleno zažít si celou tuto širokou škálu možností. Proto pokud patříte mezi ty, kteří toto všechno mohou, dostali jste další bonus. 

Každé tělo umí něco jiného, má jiný tvar, vůni, velikost i barvu. Má svůj specifický otisk a vyzařování i speciální držení. Neexistují na světě dvě stejná těla. Nemůžete si ho převléct jako kabát na zimu, vyměnit, když se vám nelíbí nohy, ruce nebo vlasy. Nejde odložit, když bolí nebo někde tlačí. Je s námi dvacet čtyři hodin denně. Je to náš nejlepší přítel. Je s námi u všech radostí i starostí života. Směje se s námi, když nás něco potěší, pobaví nebo nadchne. A stejně tak s námi i pláče, když jsme dojatí, smutní nebo když se zrovna necítíme milovaní. Ví o nás i ta nejtajnější přání, sny a touhy. Zná naše slabosti i silné stránky, drží s námi pod zámkem i naše největší tajemství. Je to parťák do nepohody. Kamarád, jakého jsme si vždycky přáli. Nesoudí nás, je s námi i ve chvílích, kdy se cítíme sami, dokonce za nás dýchá, chodí, mluví a myslí...rozbuší se v něm za nás srdce, když nás něco potěší nebo vystraší. Obalí nás ve spánku klidem a zatímco my spíme, opravuje za nás samo své orgány. A co naše myšlení a vědomí? Náš nervový systém a neurony, které zaznamenávají každičký vjem a téměř světelnou rychlostí vysílají signály do celého našeho těla a my se na základě jejich informací můžeme rychle rozhodovat, myslet, představovat si, vidět nebo slyšet?

Nikdo jiný nemyslí stejně, jako my. Nikdo se nedívá na svět stejnými očima a každý náš náhled na nějakou věc je jedinečný a neopakovatelný, protože jednáme a chováme se na základě našich předchozích zkušeností.

Náš život a naše tělo je zkrátka dar, který jsme dostali bez vlastního přičinění. Přišli jsme k této vzácnosti jen tak. To dokonalé tělo a mysl a nekonečná duše jsou tu pro nás a my to všechno občas bereme příliš jako samozřejmost. Proto jen zopakuji, že každý z nás je jedinečný a každý z nás má svou jedinečnou podstatu, kterou bychom si měli chránit a oceňovat ji.