JAK TRÁVIT A PŘIJÍMAT ŽIVOT

28.06.2021

V tomto týdnu se zaměříme na psychosomatiku našeho těla. V psychosomatice a holistickém přístupu k tělu chápeme vše jako celek. Vše je neoddělitelnou součástí všeho. A vše nás tudíž ovlivňuje. Když jsem v posledních týdnech pracovala s lidmi na jejich tématech terapeuticky, holistickým koučinkem nebo kineziologií, hojně se objevovalo téma bolesti žaludku nebo celé oblasti břicha. Strachy, obavy a dávné těžkosti, které roky zůstávaly ukryté pod nánosy prachu se začaly hlásit o slovo.

Žaludek je o přijímaní. Symbolizuje to, jak přijímáme život a situace, které k nám přichází, co nám v životě nedá spát, jak umíme trávit situace, které nám přináší těžkosti. Někdy se nám dělá z něčeho nevolno, jindy se nám strachem stahuje žaludek, tíží nás špatné myšlenky, máme žaludek "jako na vodě". Určitě něco z toho sami znáte. Žaludek je velmi jemný orgán, citlivý na veškeré podněty a situace, které zažíváme. A obzvláště je citlivý na stres.

Určitě jste někdy slyšeli říkat vaši babičku nebo maminku"...jez pomalu, ať si neuženeš vředy." Ano, žaludek je citlivý i na to, jak rychle do sebe vpravíme jídlo. V dnešním světě se neustále někam spěchá, jídlo se jí za pochodu a žaludek to špatně snáší. Stejně tak špatně snáší negativní emoce a nepříjemné situace nebo ty, se kterými si nevíme rady. V tom lepším případě si můžeme přivodit žaludeční neurózu, v tom horším již zmíněné vředy.

Důležité je naučit se správně strávit dojmy, zpracovat a dobře vyhodnotit veškeré situace a nevracet se k tíživým myšlenkám i v době, kdy už to není potřeba. Naučte se promlouvat ke svému tělu a se svým žaludkem. Ten k vám promlouvá bolestí, pálením žáhy, těžkostí nebo nevolností. Vy k němu můžete promlouvat láskou k sobě, klidem, hlubokým a klidným dýcháním a lepším nahlížením na to, co se právě děje ve vašem životě. Pokud to jde, eliminujte přebytečný stres ze svého života, dívejte se na svět z lepší perspektivy a přestaňte všechno dlouze analyzovat, pokud danou situaci nemůžete ovlivnit. Podpořte trávení teplými čaji a polévkami a s láskou přijímejte život sám. A pokud možno, vše zpracujte ještě před usnutím. Jinak vás bude žaludek trápit i v noci. Každou takovou situaci odložte až na ráno, před spaním si přehrávejte nějaké hezké vzpomínky v hlavě, klidně dýchejte nebo meditujte na nádech a výdech. Tím zklidníte svůj systém, lépe se vám bude usínat a vaše trávení si také odpočine a bude mít čas vše v klidu zpracovat. Uvidíte, že se i ráno budete probouzet s větší lehkostí.

Pokud chcete vědět, jak jste na tom s trávením odpovězte si na následující otázky: Jak často prožíváte stres? Jak často si ho připouštíte do života? Trápíte se minulostí nebo budoucností? Prožíváte silně konflikty a mezilidské vztahy? Jak prožíváte každodenní stres? A jak zvládáte běžný život? Je pro vás těžký?