DÝCHEJTE

06.04.2021

DECH. Dech je život, je to výměna energie, nádech přináší energii novou, výdech pak nechává odejít všechno staré a nepotřebné. Dýchají rostliny, zvířata, dýchá i naše planeta...Dýchání je tak přirozené, že si ho kolikrát ani neuvědomujeme. Ale zároveň je pro nás tak důležité, že bychom si ho měli více všímat, vědomě na něj zaměřovat svou pozornost.
I toto je jeden z mých každodenních rituálů. Hned po ránu nebo při usínání vedu dech do všech částí mého těla - začínám pravou nohou, pak levou nohou, potom následuje pár nádechů do břicha, hrudníku, do pravé ruky i levé ruky, do obličeje, do celé hlavy a potom dýchám několik minut do celého těla. Někdy se nadechuju rovnou do srdce a rozvádím pak energii do celého těla nebo na místo, které to zrovna potřebuje. I takto se dá léčit spousta neduhů.
Dýchání je pro nás stereotypem a tak si jen stěží jeho přítomnost uvědomujeme. Víme o něm, když se nám vzduchu nedostává nebo když se dýchá těžce - třeba při sportu nebo nějaké námaze.
Dech nás přitom i napřimuje, vede tu přirozenou vlnu odspoda až nahoru, vhání nám kyslík do všech našich orgánů a ty okamžitě ožívají. Ano, ožívají...a to je dost podstatná věc!
Určitě jste někdy ve svém životě zažili přetížení nebo dlouhotrvající stres, někdo i syndrom vyhoření (já ano a není to nic příjemného). Přitom máme lék neustále u sebe. Ano, je to opět dech. Lék na stres i starosti, lék na bolest i únavu, na zlepšení paměti, na zklidnění při nervozitě.
Ale ruku na srdce, kolikrát vás napadne, že při únavě se stačí několik minut zhluboka vědomě nadechovat? Že při nemoci nebo bolesti pomůže rozdýchávat danou oblast? Při nervozitě zklidnit dech a prohloubit ho...?
Dýcháním do břicha stimulujeme vnitřní orgány, zlepšujeme naše trávení, pomalým a hlubokým dýcháním zase zklidníme srdce a náš rychlý tep, když z něčeho máme strach. A když cítíme únavu, stačí si lehnout na záda a pár minut vědomě dýchat do celého těla.
Dech mi často pomáhá. Pomáhá mi i jako meditační prostředek při chůzi. Když se soustředím na dech, jsem u sebe. Vnímám jen nádech a výdech. Naprosto přirozeně si všímám svého nádechu a výdechu...
Zrovna dnes si dech velmi vědomě uvědomuji. Období před Vánoci bývá nejvíc hektické a tak i na mě padá únava. A proto můj nový blog patří dechu. Protože ale dýchat se dá různě a dechových cvičení používám hned několik, tady je jedno, které používám na rychlou koncentraci, zlepšení paměti, zklidnění a celkový balanc:
Sedím s rovnýma zádama, nohy na zemi...palcem zakryju pravou nosní dírku, ukazováček a prostředníček je opřený o čelo a nadechuju se levou, prsteníčkem přikryju levou a vydechnu pravou nosní dírkou, nádech znovu pravou, přikryju palcem pravou nosní dírku a vydechnu levou....a takto stále střídám dokola. Tento střídavý dech zlepšuje mou paměť, zapojuje obě hemisféry a zároveň zklidňuje klubko myšlenek v mé hlavě. Zklidňuje vše ve mně i kolem mně...Dávám si 5 minut a možná budu pokračovat ještě dál. Vědomý dech mi dělá dobře. Odchází ze mě napětí, stres i přetížení, nálada se vylaďuje, dech mě uvolňuje i oživuje, vrací se koncentrace...