DOSYTIT SI POTŘEBY Z DĚTSTVÍ

07.06.2021

Dnes se budeme věnovat tělu a jeho sycení. Když si rozebereme pojem sytit tělo, může vám to připomínat mateřskou energii, vyživování dítěte a je to vlastně tak. Sytit a dosycovat své tělo je totiž otázkou mateřství a období dětství. Když jsme v jako malé děti správně "syceni", dostávalo se nám základních potřeb a opečováváni, potom nám do života přichází i méně překážek. Když ale dosycení chybí, můžeme mít menší zájem o své tělo, nedostává se nám základních potřeb (spánek, kvalitní jídlo, dobré vztahy, pohyb, péče o myšlenky), můžeme mít potíže ve vztazích, lásce a v péči o své tělo a zdraví.

Tuto nedosycenou potřebu si ale v dospělosti můžeme doplnit i sami. Tělo je naší základnou a z této základny vychází i dobrý nebo slabý pocit ze života. Pokud jste zažili nějakou delší nemoc, víte, jak důležité je starat se o své tělo a zdraví. Stejně tak bychom si ale měli své tělo uvědomovat i ve chvílích, kdy je zdravé a v plné síle. Jak? Právě dosycováním láskyplné energie. Tělo funguje na pocitech a cítění. Stejně jako malé děti. Když chcete malému dítěti projev své city, láskyplnou pozornost, většinou stačí, když ho obejmete. Nemusíte hledat žádná slova. Stejně tak funguje i naše tělo. Přes doteky, láskyplnou pozornost a všímavost, pohlazení, jídlo nebo dobrý spánek.

Jak tedy svou potřebu z dětství dosytit? Napište si na papír seznam věcí, které vám dělají dobře. Je to jídlo? Spánek? Masáž? Příjemná koupel nebo posezení s přáteli? A jaké jídlo si pamatujete, jako své oblíbené z dětství? Jaký druh pohybu vám dělá dobře? Máte rádi zachumlání se do teplé deky? Skákání přes švihadlo? Teplé kakao? Pobyt v zahradě? Napište si vše, co máte rádi a připojte k tomu i věci, které vám dělaly dobře v dětství. Měli jste rádi nějakou svou schovávačku, kde jste byli jen sami? Psali jste si deník? Měli jste tajnou skrýš? Vraťte se k tomu. Stejně tak choďte spát ve 22 hodin. Uvidíte, jakou změnu vám to přinese. Dejte si na to aspoň týden nebo dva, aby tělo zaznamenalo změnu.

Budu ráda za vaše postřehy, sdílení, zkušenosti. Co vám osobně dosycuje potřebnou energii? Mohou to být zdánlivé maličkosti, které vám dělají radost. Líné prohlížení časopisu, pohádka v neděli odpoledne, hlazení kočky nebo psa, sledování západu slunce, skákání do louží?...určitě toho najdete spoustu. Já osobně například ráda moknu v teplém letním dešti. A co vy? Těším se na vaše osobní radosti.