ČAS VDĚČNOSTI

05.07.2021

Když se mě někdo v posledním roce a půl ptá, jak se mám, odpovídám často, že pěstuji vděčnost. Ne, že bych to předtím nedělala, ale v poslední době se mi pojem vděčnosti prohloubil a výrazně změnil svůj význam. Vděčnost nám ukazuje plnost života a umí z něj udělat doslova požehnání. Vděčnost a pěstování vděčnosti je klíčem ke štěstí a spokojenějšímu životu. Když se vděčností zabýváte pravidelně každý den, získáte si to jako novou dovednost, krásný zvyk, který vám doslova promění život. O nás, o Češích se říká, že jsme národ, který si neustále na všechno stěžuje. Když je zima, nadáváme, že je zima, když je potom horko, stěžujeme si, že je zase příliš horko. Přináší nám to ale nějaké příjemné emoce? Nějakou dobrou energii? Sami tušíte, že ne. Naopak vděčnost v nás probouzí pocit dostatku, hojnosti, radosti a štěstí. Schválně si zkuste teď vzpomenout na něco, za co jste vděční. Pokud nepěstujete vděčnost každý den, může to být pro vás zpočátku těžké. Budete mít nejspíš tendenci přemýšlet o velkých věcech, o tom, za co byste tak mohli být vděční, když máte zrovna nedostatek práce, peněz, dobrých vztahů, atd...

Když si ale představíte, že vděční můžete být i za to, že jste se dnes probudili ve své vlastní posteli, že jste se ráno mohli najíst, uvařit si čaj, že máte střechu nad hlavou, že dýcháte, žijete...potom si najednou začnete vybavovat čím dál víc věcí, za co můžete být vděční každý den.

Já s vděčností začínám hned po ránu, ještě než otevřu oči. Děkuji za dnešní den a představuji si ho v té nejlepší podobě. Už dopředu jsem za něj vděčná, ať už se odehraje jakkoliv. Jsem vděčná za všechno, co teprve zažiju, ale i za to, co právě zažívám. Byť je to někdy těžké. Navíc při vědomí, že čas neexistuje, připravuji si touto vděčností takový den, jaký si přeji. Vytvářím si svou vlastní vizi toho, jak má vypadat. A přestože se den nakonec odehraje jinak, večer za něj přesto poděkuji a jsem vděčná. Nikdy totiž nevíme, proč se nám různé situace dějí a zda nám nejsou ku prospěchu. Když pěstujete vděčnost, váš život se změní a začnou se v něm dít pozitivní změny. Ubyde vám stresu, začnou se dít změny i v pracovním a profesním životě. A navíc, když odříkáváte ze srdce slova vděčnosti před spaním, celý váš systém i myšlenky se nastaví do pozitivních vibrací a tím pádem se vám bude i lépe spát. Nemusíte si odříkávat slova vděčnosti po celý den. Stačí i pouhých deset minut denně, aby se ve vašem životě začaly dít pozitivní změny. Začněte s maličkostmi. Začněte být vděční i za docela malé věci. Za to, že vysvitlo sluníčko, že jste se dobře vyspali. Když si to vezmete do důsledku, zjistíte, že to vlastně vůbec nejsou maličkosti. Když se nám totiž stane, že se nevyspíme nebo že slunce právě nesvítí, je to velká věc. Vždy je tedy lepší být za všechny tyto věci vděčný neustále. Vyzkoušejte si to a dejte mi vědět, jak se vám to daří naplňovat.